Witaj na moich stronach internetowych!

Nazywam się Błażej Sarzalski i jestem radcą prawnym wpisanym na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Moją misją jest bycie dla Ciebie prawnikiem pierwszego kontaktu - osobą zaufaną, do której udajesz się w momencie gdy tracisz pewność, jak uniknąć pułapek systemu prawnego. Chcę Ci także pomóc korzystać z okazji jakie daje prawo i uniknąć pułapek zagrażających Twoim interesom. Zachęcam Cię do zapoznania się z moją stroną internetową, gdzie przedstawiłem informacje o sobie i zakresie mojej praktyki.

Dokąd zmierzam?

Gdy tworzyłem ideę kancelarii prawnej myślałem nie tylko o firmie eksperckiej, ale również o nowatorskiej, rzucającej wyzwanie innym firmom prawniczym. Chcę tworzyć kancelarię otwartą na klienta, zrozumiałą i transparentną, nienarzucającą się nimbem wyjątkowości prawnika w relacji do klienta. W kontakcie z klientem otwieram się na różnorodne formy nowoczesnej komunikacji. Możesz znaleźć mnie na Twitterze oraz Goldenline. Zapoznaj się koniecznie z moim blogiem dotyczącym rejestracji spółek. Dodatkowo znajdziesz mnie wpisując w wyszukiwarkę słowa: kancelaria Sosnowiec, Adwokat Sosnowiec, Radca Prawny Sosnowiec i Radca Prawny Dąbrowa Górnicza.

Często zadawane pytania.

Z myślą o kliencie zebrałem i spisałem wiele pytań, z którymi często spotykam się w swojej praktyce prawniczej. Odpowiedzi na najistotniejsze z nich znajdziesz w dziale często zadawanych pytań. Liczę, że pomogą Ci one podjąć najlepszą decyzję co do sposobu ochrony Twoich praw. Przykładowo możesz dowiedzieć się o tym czy obowiązuje mnie tajemnica zawodowa, dowiesz się jakie są koszty moich usług oraz w jaki sposób świadczę usługi prawne. Dowiesz się także w jakim zakresie mogę reprezentować Cię w postępowaniu karnym.

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeżeli nosisz się z zamiarem zlecenia mi prowadzenia swoich spraw, lecz wciąż jeszcze masz pytania dotyczące charakteru usług, chcesz uzyskać informacje dotyczące ich cen, jakości i innych warunków świadczenia pomocy prawnej, zapraszam do kontaktu poprzez formularz zapytania ofertowego. Możesz też skontaktować się ze mną telefonicznie pod numerem telefonu (32) 764-15-80 lub napisać maila na adres kancelaria@opieka-prawna.eu. Z radością odpowiem na wszelkie Twoje pytania.

Będziesz w dobrym gronie.

Coraz więcej przedsiębiorców otwiera się na potrzebę zapewnienia sobie profesjonalnej obsługi prawnej. Wciąż wydłużające się tomy przepisów rodzą coraz to nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Wśród klientów Kancelarii znajdziesz firmy o ugruntowanej pozycji rynkowej, ale także takie, które wraz z Kancelarią rozpoczynały swoją działalność. Mam klientów także zagranicą. To co ich łączy to dynamika i otwarcie na nowoczesne rozwiązania. Dołącz do nich!

1. Kim jest radca prawny?

Z zawodu jestem radcą prawnym, czyli prawnikiem świadczącym pomoc prawną podmiotom gospodarczym, jednostkom organizacyjnym oraz osobom fizycznym, która polega przede wszystkim na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. Jestem wpisany na listę radców prawnych prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Katowicach.
Radca prawny nie jest adwokatem. I do jednego i do drugiego zwyczajowo mówi się per “mecenas”. Każdy z nich na sali sądowej wyróżnia się togą, adwokaci noszą się w zieleni, radcom prawnym przypisano barwę niebieską. W obecnym stanie prawnym kompetencje przedstawicieli tych dwóch zawodów prawniczych są zasadniczo identyczne - jedyny wyjątek to niemożność sprawowania przez radców prawnych obrony w sprawach karnych. I to jednak zmieni się prawdopodobnie w perspektywie kilku miesięcy, z uwagi na prace nad zmianą procedury karnej, jakie są toczone w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Przyjęło się, iż adwokaci częściej reprezentują osoby fizyczne, a rady prawni przedsiębiorców – obecnie taki podział to anachronizm, a obydwie grupy obsługują zarówno podmioty gospodarcze, jak i osoby indywidualne.

2. Czy radca prawny może reprezentować strony przed sądem?

Tak, mogę występować przed każdym sądem w Polsce we wszystkich rodzajach spraw z wyjątkiem bycia obrońcą w sprawach karnych. W sprawach karnych jednak mogę być pełnomocnikiem pokrzywdzonego, czy też oskarżyciela posiłkowego. Mogę być także obrońcą w sprawach o wykroczenia i w sprawach karnych skarbowych.

3. Czy radca prawny kieruje się jakimś kodeksem etycznym, polityką jakości?

Tak, jako radca prawny kieruję się Kodeksem etyki radcy prawnego.  Niezależnie od formalnego związania jego postanowieniami uważam, iż jest on zbiorem potrzebnych i życiowych zasad dotyczących wykonywania profesji prawniczej, w szczególności w zakresie tajemnicy zawodowej, niedopuszczania do zaistnienia sytuacji konfliktu interesów, regulacji kontaktów z odbiorcami usług prawniczych oraz postępowania wobec urzędów i sądów.

4. Jakiego typu usługami zajmuje się kancelaria?

Świadczę przede wszystkim usługi dla biznesu, nie obce mi są też jednak problemy osób fizycznych. Przede wszystkim jednak zajmuję się zawodowo prawem spółek handlowych, prawem gospodarczym oraz sporami cywilnymi i pracowniczymi.

5. W jaki sposób radca prawny świadczy swoje usługi?

Swoje usługi świadczę w sposób niezależny, z poszanowaniem celów, jakie chce osiągnąć klient, jednakże z uwzględnieniem doradczego charakteru świadczonych usług. Nie jestem związany „zamówieniem” klienta na określoną opinię prawną, a profesjonalizm wymaga aby opiniując lub konsultując pewną kwestię opierać się przede wszystkim na przepisach prawa, orzecznictwie i doktrynie. Jako doradca informuję o dostępnych możliwościach, interpretacjach, ryzykach związanych z podjęciem takiej, a nie innej decyzji – finalną decyzję pozostawiam jednak zawsze w rękach klienta.

6. W jaki sposób wygląda kontakt z radcą?

Cenię sobie bardzo kontakt osobisty z klientem, stąd zapraszam do mojej kancelarii w Dąbrowie Górniczej. W dzisiejszych czasach mamy jednak możliwość kontaktu na wiele różnych sposobów, takich jak telefon, skype, czy poczta elektroniczna. W niektórych sprawach poczta elektroniczna jest najbardziej praktycznym sposobem konsultacji – pozwala na zachowanie dużej precyzji w treści porady, a po udzielonej poradzie pozostaje materialny ślad w postaci danych elektronicznych. Z klientami kontaktuję się także telefonicznie, w razie potrzeby także za pomocą komunikatorów internetowych.
Są kategorie spraw, kiedy kontakt bezpośredni jest niezbędny przede wszystkim ze względu na poufność przekazywanych informacji, w takich sytuacjach zapraszam klienta do mojej kancelarii, bądź spotykam się u klienta (tzw. in-house).

7. Ile kosztują usługi?

Wynagrodzenie jest ustalane indywidualnie z klientem po wstępnej orientacji co do jego potrzeb oraz zakresu wymaganych usług. Każda sprawa jest indywidualna, stąd nie można przyjąć jednej stawki za np. napisanie pozwu, może się bowiem zdarzyć, że pozew będzie tak oczywisty, iż będzie wymagał niewielkiej wiedzy i objętości, z drugiej strony najdłuższe pozwy jakie pisałem liczyły dziesiątki stron i zawierały setki dokumentów wspierających roszczenie. Możesz sprawdzić jakie są minimalne stawki za czynności radców prawnych, które są często punktem wyjścia dla ustalania stawek za reprezentację w danym postępowaniu. Jeżeli klient nosi się z zamiarem powierzenia mi reprezentacji w postępowaniu to może liczyć na bezpłatne pierwsze spotkanie, na którym omówimy jego szanse.

8. Ile kosztuje ustna porada prawna?

Koszt ustnej porady prawnej waha się od 80 do 200 zł (zależnie od stopnia skomplikowania sprawy oraz ewentualnej potrzeby analizy dokumentów). W przypadku gdy klient chce powierzyć mi prowadzenie sprawy sądowej może liczyć na wstępną bezpłatną konsultację co do widoków i szans na wygraną.

9. Czy przewidywane są jakieś zniżki?

Obecnie nie udzielam generalnych zniżek. Oczywistym jednak dla mnie jest także to, iż im więcej współpracujemy tym bardziej elastycznie podchodzimy do mojego wynagrodzenia.

10. Jakie formy płatności akceptuje kancelaria?

Przede wszystkim przelew środków na rachunek bankowy, w zakresie dopuszczalnym przepisami także płatność gotówką, w przypadku ciekawej oferty nie wykluczam świadczenia usług na zasadzie barteru.

11. Czy informacje przekazywane pocztą elektroniczną są bezpieczne?

Informacje są bezpieczne w tym sensie, iż znajdują się one w moim systemie informatycznym chronionym przez firewall, oprogramowanie antywirusowe i antyspyware. Jednocześnie nie mogę zagwarantować, iż po Twojej stronie nie doszło do wycieku. Przed przesłaniem jakichkolwiek informacji pocztą elektroniczną upewnij się proszę czy nikt nie zna hasła do Twojej poczty, czy nie masz zainstalowanych na komputerze „robaków” czy programów szpiegujących. Jeżeli informacje, które chcesz przesłać mają dla Ciebie szczególne znaczenie skontaktuj się ze mną – razem ustalimy sposób ich przekazania.

12. Czy radcę prawnego obowiązuje tajemnica zawodowa?

Wszystkie informacje, które przekazują mi klienci są objęte nieograniczonym w czasie obowiązkiem zachowania tajemnicy.  Innymi słowy nie mogę ujawnić niczego, o czym dowiedziałem się w związku z udzieleniem pomocy prawnej.  Nawet klient nie może mnie zwolnić z tego obowiązku. Tajemnica zawodowa chroniona jest także w przypadku konieczności zeznawania w sprawach karnych, cywilnych i administracyjnych.

13. Czy opłaca mi się zatrudniać prawnika?

To pytanie z kategorii trudnych dla mnie, ponieważ oczywiście zawsze chciałbym aby się opłacało zatrudniać prawnika. Prawda jest jednak taka, że nie zawsze istnieje taka konieczność. Zauważ jednak, że  czas jaki poświęcisz na takie poszukiwania rozwiązania w swojej sprawie i pisanie pism możesz spożytkować w inny sposób, a sprawę zostawić profesjonaliście.  Często niektórzy ludzie pozostają też w nieuzasadnionym przekonaniu o tym, że poradzą sobie z każdą sprawą prawną.
Stąd tak naprawdę Twojemu zdrowemu rozsądkowi pozostawiam decyzję, czy zdecydujesz się na profesjonalną pomoc prawną. Proponuję Ci abyś sporządził listę zysków i strat związaną z zatrudnieniem prawnika i sam ocenił, czy Ci się to opłaca. Na koniec dodam, że z  mojego doświadczenia wynika, że do prawników ludzie przychodzą często za późno, na etapie, gdy często nic już nie da się zrobić – rozważ, czy naprawdę chcesz być w tej grupie.

14. W jakich godzinach można umówić się na spotkanie?

Praktykowane jest wcześniejsze umówienie się na ustaloną porę. Zachęcam więc do kontaktu telefonicznego, jeżeli nie odbieram, a w sekretariacie także nikt nie odbiera, to oznacza to, że aktualnie mam spotkanie, jestem w sądzie lub organie administracji. Jeżeli nie odbieram telefonu proszę o zostawienie informacji, czy też wysłanie smsa, na pewno oddzwonię. Niezawodnym sposobem kontaktu ze mną jest poczta elektroniczna, którą odbieram także w innych porach dnia.

15. Czy radca prawny świadczy usługi także poza siedzibą kancelarii?

Tak, w razie potrzeby umawiam się z klientem w uzgodnionym miejscu.

16. Jak umówić spotkanie?

Wypełnij formularz kontaktowy, napisz maila na adres kancelaria(at)opieka-prawna.eu bądź zadzwoń pod nr (32) 764-15-80 bądź bezpośrednio do mnie na numer 512-020-518.

17. Czy kancelaria gwarantuje uzyskanie odszkodowania / pomyślny wynik sprawy?

Nigdy nie gwarantuję uzyskania odszkodowania ani pomyślnych wyników sprawy. Jeżeli ktoś daje klientom takie gwarancje to jest osobą niepoważną, jeżeli w dodatku jest adwokatem lub radcą prawnym to narusza zasady etyki. W przypadku dochodzenia jakichkolwiek roszczeń, bądź ochrony prawnej przed roszczeniami istnieje tyle zmiennych, że nawet w przypadku pozornie oczywistego stanu prawnego, mogą wydarzyć się sytuacje, w których sąd nie udzieli ochrony prawnej danej stronie. Może się także przykładowo okazać, że roszczenie jest zasądzone, ale egzekucja jest bezskuteczna.  Stąd nie daję Ci takich gwarancji.
Jednakże, chcę abyś Ty jako klient wiedział, że gwarantuję dołożenie wszelkich starań i wykorzystanie całej mojej wiedzy i dostępnych mi środków w celu pomyślnego zakończenia Twojej sprawy. Proszę Cię przy tym o jak najbardziej rzetelną współpracę i przekazywanie mi wszelkich informacji potrzebnych do załatwienia sprawy.

18. Czy radca prawny współpracuje z każdym, kto się do niego zgłosi?

Nie. Są takie sprawy, w których wolę polecić zaufanego kolegę, który specjalizuje się w danej tematyce. Uważam, że takie podejście jest podejściem rzetelnym dla klienta. Nie oszukujmy się, nie każdy zna się na wszystkim, a ja chcę zadbać o to, aby klient uzyskał najwyższy standard, nawet jeżeli nie otrzymuje go bezpośrednio ode mnie. Oprócz tego nie podejmuję się pomocy w sprawach gdzie klient nie przedstawia swoich danych oraz danych osób związanych ze sprawą – nie mogę w takim przypadku zagwarantować, że nie dojdzie do konfliktu interesów.
Nie podejmuję się też zleceń, których wykonanie wiązałoby się w mojej ocenie ze szkodą dla klienta. Przykładowo spraw, które w mojej ocenie narażą klienta jedynie na niepotrzebne koszty sądowe.

19. Czy radca prawny może być obrońcą w procesie karnym?

Nie, w takich przypadkach odsyłam do zaprzyjaźnionych adwokatów.

20. Czy działalność kancelarii jest ubezpieczona?

Tak, posiadam obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej radców prawnych z sumą ubezpieczenia 100.000 euro. Suma dodatkowego ubezpieczenia wynosi 250.000 euro.

21. Czy radca pomaga także osobom fizycznym nie będącym przedsiębiorcami?

Tak, z przyjemnością zapraszam do odwiedzenia mojej Kancelarii.

22. Czy można liczyć na udzielenie bezpłatnych porad prawnych?

Porada prawna jest usługą, która polega na przekazaniu wiedzy i doświadczenia, które zdobywałem przez długi okres, kosztem czasu i pieniędzy. Wiem, że wśród ludzi krążą mity o bogactwie prawników, które wywołują czasami postawę: “tyle ma, to niech da coś za darmo”. Tak jak każda inna działalność usługowa, tak działalność prawnicza wiąże się nie tylko z przekazywaniem wiedzy, ale także z kosztami uzyskania tej wiedzy, kosztami prowadzenia biura, dostępem do aktualnych komentarzy, orzecznictwa, kosztami związanymi z prowadzeniem sekretariatu itp. Dlatego właśnie przeważająca większość usług, jakie świadczę ma charakter płatny. Z drugiej strony zachęcam Cię do spotkania, być może uda nam się rozwiać mity na temat wynagrodzeń prawników.